Kreatív zenei utakon
Hangtérjáték a Zene Házában
Az Educarte projektnek köszönhetően csodás zenei kirándulásban részesültünk. Egy délelőtt erejére a Vörösmarty Mihály Általános Iskola elsős és a másodikos osztályával látogattunk el a Magyar Zene Házába. A Kreatív hangtér című interaktív kiállítást néztük meg, ahol a gyerekek nyolc nagyszabású, egyedi tervezésű hangkeltő installációt próbálhattak ki. Hogy miről is szólt a kiállítás? Játék a hangokkal, sokfelől megközelítve, sokfelé kitekintve, körüljárva, belemászva, szétszedve és összerakva. Hogyan jön létre? Mivel irányítható? Milyen jellemzői vannak? Milyen összefüggései vannak a fénnyel, a térrel vagy az idővel?
A szabad játékot lehetővé tevő térben bárki kipróbálhatta magát az Orchestrion virtuóz robotzenekar karmestereként vagy rögzíthettek hangfelvételt a Kreatív Hangstúdióban, létrehoztak négyszólamú ritmuskompozíciókat a Ritmushajtányon vagy megcsodálhatták, ahogy egy százéves elektrofon hangszer, a Chladni-Theremin hangjai szebbnél szebb geometriai mintázatokat rajzolnak.
A program végeztével nehezen szabadultunk ki a teremből, annyira élvezték a gyerekek. Mindenki aktívan részt vett, próbálgatta az installációkat egyik installációtól a másikhoz futva. Legjobban a közös játékokat élvezték és a hangstúdiót, ahol mindenki kipróbálhatta magát a különböző hangszereken, közös zenét alkotva.
Az utólagos órákon megosztottuk egymással az élményeinket és megfogalmaztuk, hogy az egy és az egész milyen kapcsolatban van egymással. Hogy a hang, mely univerzális, hogyan lehet egy olyan kifejező eszköz, hogy más kultúrákkal, népekkel kapcsolatba hozhasson. Mivel külföldi tervezők installációival találkoztak, könnyedén kapcsolatba hoztuk az identitás fogalmával, miszerint minden kultúrának, országnak megvannak a maga alkotói, zenészei, akik ugyanannak a nagy csoportnak a tagjai, s mint egy nagy család, mi is részesei vagyunk. Kapcsolatba hoztuk az Ént és a hangot s megfogalmaztuk, hogy a hangok csak együtt alkotnak zenét és így alkot szimbolikusan közösséget egyik ország a másikkal. Hogy minden országnak megvan a maga helye, jellegzetessége, szerepe, akárcsak minden hangnak a zeneműben.
A tanév végén a projektet megkoronázva csináltunk egy közös kis performance-t a két osztállyal. Ezt az általunk készített videón láthatjátok. Az elsősök képviselték Magyarországot, a másodikosok Európát. A belső körben Magyarországot szimbolizálva elénekeltünk három magyar népdalt, majd a külső kör (a 2.osztályosok), mint egy körbeölelve Magyarországot, egy saját dalt énekelt el. Együtt írtuk meg, és arról szól, hogy Európa egy nagy család.
Íme a dal szövege:
Európa egy nagy család, ahol együtt sok ország.
Magyarország, Lengyelország, Németország, Franciaország.
Szeretet és kedvesség, barátság, testvériség,
Spanyolország, Horvátország, Görögország, Olaszország.
Bátorság, összetartás, utazás, találkozás!
Mákó Kató bejegyzése
Minden jog fenntartva © 2000-2023 - MUS-E Magyarország